Prügifirmade seas konkurentsi puudumine on viinud olukorrani, kus inimestele sunnitakse peale ebamõistlikke ja kahjulikke prügifirmade lepingutingimusi. Selline olukord on tarbijavaenulik ja teenib ainult monopoolselt piirkonda teenindava prügifirma huve. Miks peavad inimesed maksma kõrget prügiveo tasu?
Kõige nahaalsem on muidugi see, et kui reaalset prügi majapidamisel ei teki (kinnistu, kus aastaringselt ei elata), surutakse ikkagi inimesele peale prügiveo leping, seda piirkonda teenindava prügifirmaga. Miks ei või inimene tellida prügiauto järele siis, kui selleks on selge vajadus? Inimene võiks ka maksta kaalutud prügi järgi.
Samas tuleks inimesi motiveerida prügi sorteerima. Soodustada just seeläbi, et sorteeritud prügi hind oleks tarbijale tunduvalt odavam, kui sorteerimata prügi hind. Räägitakse kogu aeg, et prügi on kasutamata resurss. Selleks, et pakendite ja teiste jäätmete suuremat sorteerimist elanikkonna poolt saavutada, on vaja omavalitsusel paigutada tihedamalt pakendikonteinereid. Kui lähim konteiner asub inimese koduuksest poole kilomeetri kaugusel, pole prügi sorteerimisest huvitatud inimesi just väga palju. Kolmandaks oleks vaja omavalitsusliitudel soodustada korralikult hoitud asjade kogumist elanikelt, kuhu inimesed saaksid viia taaskasutatavaid esemeid, mida nad ise ei vaja, aga jälle kellegil teisel võib vaja minna. Pean õigeks, et sellised keskused tegutseksid omavalitsuste rahalisel toel tulevikus paljudes linnades ja asulates. Kui inimestele oleks tagatud normaalsetel tingimustel prügivedu, sorteeritud jäätmete kogumise võimalused ja korduvkasutusega esemete äraandmise võimalused oleksid paremad,- ei tekiks tulevikus ka niipalju ebaseaduslikke prügimägesid kui on praegu.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar